Pozdravljeni, devetošolci!

Danes bomo začeli z igro. Spodaj imate 6 namigov, ugotoviti pa morate ime slovenske reke.

1. Ta reka se izliva v Jadransko morje.
  2. Njena pot do morja je dolga 137 km.
  3. Teče po ozemlju na skrajnem zahodu Slovenije.
  4. Velja za eno najčistejših slovenskih rek.
  5. Izvira v osrčju Julijskih Alp, točneje v Zgornji Trenti.
  6. Njeno ime se pojavi v naslovu znamenite pesmi Simona Gregorčiča, hkrati se tako imenuje obmorsko letovišče ob Črnem morju, ki je bilo leta 2014 tudi prizorišče zimskih olimpijskih iger. Nekdanja slovenska smučarka Tina Maze je tam osvojila kar dve zlati olimpijski medalji.

Ste ugotovili, za katero slovensko reko gre?

1. Odprite berilo na str. 24. Tisti, ki imate staro berilo, boste pesem našli v priloženem pdf dokumentu.

2. Na povezavi https://skupnost.sio.si/mod/resource/view.php?id=52002 prisluhnite deklamaciji pesmi. Ob posnetku spremljajte besedilo v berilu oz. priloženem dokumentu. Nato pesem še samostojno preberite.

3. V zvezek za književnost napišite naslov SIMON GREGORČIČ: SOČI.

4. Prosojnico 2 samo preberite. Prepišite pa 3. in 4. prosojnico (besedilo v okvirčku samo preberite).

5. Prepišite vprašanja s 5., 6. in 7. prosojnice in nanje odgovorite v celih povedih. Pomagajte si z besedilom.

6. Nato prepišite še od 8. do 14. prosojnice ter rešite nalogo na 13. in 14. prosojnici.

Rešitve odgovorov s 5., 6., 7. ter 13. in 14. prosojnice bodo objavljene opoldne v kanalu.

VIDEOKONFERENCE:

Srečanja bodo potekala ob 9.05 za vse tri skupine.

DOMAČA NALOGA: Na spletu poiščite podatke o življenju in delu Simona Gregorčiča ter jih zapišite v zvezek v obliki miselnega vzorca. Ključne besede so: rojstvo, smrt, šolanje in poklic, službovanje, vzdevek, delo. Sliko miselnega vzorca pošljite učiteljici slovenščine do 15. ure.

Želimo vam uspešno delo!

Učiteljice Jana, Patricija in Tanja