Danes si bomo pogledali še nekaj pravil za računanje s koreni. Naučili se boste, kako lahko delno korenimo nekatera števila, ki niso popolni kvadrati.
Vso snov zapisujte v zvezek.
Še nekaj pravil za računanje s koreni:
- Koren produkta nenegativnih števil je enak produktu korenov.


- Koren kvadrata števila je enak kar temu številu:


- Ponovimo, kako korenimo ulomke:


Ker ulomek pomeni deljenje, velja podobno pravilo tudi za koren količnika:
- Koren količnika nenegativnih števil je enak količniku korenov teh števil:


Do sedaj smo računali samo korene takih števil, da je bil rezultat naravno število, npr. 4, 9, 16, 25 … To so števila, ki jih v tabelah najdemo v stolpcu n2 in jim rečemo popolni kvadrati.
- Popoln kvadrat je kvadrat nekega naravnega števila.

Števila, ki niso popolni kvadrati, imenujemo nepopolni kvadrati. Koreni nepopolnih kvadratov niso naravna števila, pač pa iracionalna števila, to so števila, ki jih ne moremo zapisati z ulomki, a o tem več kasneje.
Lahko pa se zgodi, da je produkt dveh ali več nepopolnih kvadratov popoln kvadrat. Pri računanju si pomagamo s pravilom za korenjenje produkta:


DELNO KORENJENJE
Nekatere nepopolne kvadrate pa lahko delno korenimo. Delno korenjenje je postopek, s katerim število razstavimo na produkt popolnega in nepopolnega kvadrata ter nato korenimo samo tisti del, ki je popolni kvadrat. Kako to naredimo, si oglejte v razlagi v spodnjem videu. Ob videu zapisujte primere. Po potrebi ga ustavite ali si kak del oglejte večkrat.
- NALOGE: učbenik, str.116/50, 52, 55, 117/62
- * DODATNI NALOGI: 116/56, 57
Primeri rešenih nalog:
Rešite PREVERJANJE in ga do 15.00 ure pošljite svoji učiteljici. Ob rezultatih morajo biti obvezno tudi računi.