SLOVENŠČINA

Danes boste najprej rešili delovni list. Ponovili boste o pisanju voščil in čestitk. Pripravite si zvezek od jezikovnega pouka. Vanj prepišite spodnje naloge (DL) ter jih pravilno rešite. Pazite na pravopis.

Danes pa se bomo učili o pismu.

ZALJUBLJENI SI PIŠEJO LJUBEZENSKA PISMA!

Za delo bomo potrebovali tudi 2. delovni zvezek. Kdor ga nima doma in ga ima v šoli na polički, naj mi napiše, da se dogovorimo o prevzemu v šoli.

1. KAJ JE PISMO? KDAJ GA NAPIŠEMO?

Pismo je besedilo, ki je namenjemo naslovniku. V njem mu sporočevalec nekaj sporoča (npr. kaj se mu je zgodilo) in običajno pričakuje njegov odziv (torej, da mu naslovnik tudi odpiše in napiše pismo).

Pismo običajno napišemo enemu naslovniku – takrat pravimo, da je pismo ZASEBNO.

Če pa je namenjeno širši skupini ljudi ali neki množici, pravimo, da je JAVNO.

Zasebno pismo je lahko URADNO ali NEURADNO (tako kot tudi čestitka in voščilo).

Neuradno in uradno pismo se med seboj ločita.

2. Danes si bomo ogledali neuradno zasebno pismo.

Za začetek si oglejte video, v katerem so navodila, kako se napiše takšno pismo.

3. Sedaj sledi delo v drugem DZ, str. 9-10 (1. naloga) ter str. 11-12 (2. naloga).

4. Ko boš rešil naloge v DZ, pa v zvezek še napiši naslov NEURADNO ZASEBNO PISMO.

Nato napiši neuradno zasebno pismo svoji najboljši prijateljici oz. prijatelju. Pomagaj si z navodili iz posnetka.

Možnosti za vsebino je neomejeno (lahko o temu, kar se ti je zgodilo v zadnjem času ali o temu, kakšne težave imaš, lahko pa tudi o zaljubljenosti, o temu, kako si pričakoval Miklavža in kaj ti je prinesel…).

Pomni: Pismo ni čestitka ali voščilo. Pismo je besedilo, v katerem nekomu opišeš nekaj, npr. kaj se ti je zgodilo v zadnjem času. Torej ne sme bit prekratko. Pismo ima več odstavkov. Običajno je celo pismo dolgo vsaj eno stra in je napisano lepo, čitjivo s pisanimi črkami.

Potrudi se in napiši lepo zanimivo pismo. V torek bomo nekaj pisem prebrali.