Hello students! I hope you had a great time during the last week. However, now it’s time to get back to some work. 🙂

Zadnji del šolskega leta 2019/2020 začenjamo z novo – 7. enoto, ki ima naslov ACHIEVEMENTS (= dosežki).

• UČB str. 72/1: V »glossary« zvezek napiši naslov Our changing world in prepiši besede iz okvirčka ter jim v slovarju najdi in dodaj slovenski pomen.
  • UČB str. 72/4: Oglej si fotografije. Kaj vidiš? Preberi pogovor med Zemljo in možgani na str. 73 in manjkajoče dele pogovora dopolni s povedmi iz naloge 4b. Potem pogovor še poslušaj v digitalnem učbeniku in istočasno preveri rešitve.
  • V pogovoru med Zemljo in možgani si lahko zasledil/-a nov slovnični čas, ki se imenuje PRESENT PERFECT:

• UČB str. 73/5a: V »exercise« zvezek napiši naslov PRESENT PERFECT, oglej si razpredelnico ter preberi razlago in prepiši okvirček v zvezek. Kjer so tri pikice, manjka »has, haven’t«.
  • Pod okvirček prepiši še naslednjo poved: »Pretekli deležnik (=past participle) je glagol s končnico –ED ali 3. oblika nepravilnih glagolov.«
  • Dodatno razlago si lahko prebereš tudi v DZ str. 88/13a,b.
  • Oglej si naslednji videoposnetek, na katerem je razlaga časa Present perfect. Za nas pride zaenkrat v poštev posnetek do 7.12 minute (če želiš ga lahko seveda pogledaš tudi do konca).

• Do sedaj smo se naučili 2. obliko nepravilnih glagolov, ki smo jo uporabljali pri tvorbi časovnih oblik za pretekli čas Past simple. Tokrat se bomo naučili 3. obliko. Seznam nepravilnih glagolov najdete v učbeniku na str. 127. Novo obliko se morate čimprej naučiti, saj jo boste morali znati za pravilno tvorbo novega časa Present perfect. Na naslednjem videoposnetku imate izgovorjavo vseh nepravilnih glagolov iz našega seznama, zato si ga čim večkrat predvajajte in z njim vadite glagole.

• UČB str. 73/6a: Postavi besede v pravilen vrstni red in tvori povedi. V »exercise« zvezek napiši naslov Practice.
  • DZ str 50/1,2.

NALOGE ZA HITREJŠE UČENCE:

• UČB str. 73/6b in DZ str. 51/3,4.

Jutri, 5. 5. 2020, se ob 11.00 dobimo na ZOOM videokonferenci, kjer boste lahko slišali razlago novega časa Present perfect, pregledali bomo seznam nepravilnih glagolov in pregledali nekatere naloge. Link bo objavljen na kanalu.

See you soon!