Pozdravljeni!

Odprite vaša berila na str. 77 in dvakrat preberite pesem Šola v nedeljo.

Po branju  v zvezke zapišite naslov Bina Štampe Žmavc: Šola v nedeljo

1. Prepišite vprašanja in nanja odgovorite.

Kaj se dogaja s šolo v nedeljo?

V prvi kitici piše, da si šola v nedeljo privošči kopel blage tišine. Kako si razlagaš ta verz?

Kaj pusti šola nedeljsko spati?

V tretji kitici je šola »sama doma«. Kaj počne?

Zadnjo kitico bi lahko razdelili na dva dela. O čem govori prvi del in o čem drugi del?

Verjetno ste opazili, da je šola v pesmi predstavljena kot živo bitje, človek (šola v pesmi počiva, kuha, šepeče).

Temu pesniškemu sredstvu pravimo POOSEBITEV in smo ga spoznali že prejšnjo šolsko uro.

Ponovite in zapišite v zvezek še  2. točko.

2. Poosebitev nastane, kadar nečloveku prisodimo človeške lastnosti. Živali, predmeti, rastline in pojmi govorijo, pojejo, se smejejo …

Primeri: Sonce SE SPREHAJA po nebu.                        Poosebitev: se sprehaja

Veter ji JE KUŠTRAL lase.                                  Poosebitev: je kuštral

Zvonec BO ZAPEL.                                                Poosebitev: bo zapel

Primeri poosebitev  iz pesmi Šola v nedeljo: šola počiva, šola si privošči kopel, se uči, kuha, odpre (vrata)

DOMAČA NALOGA

Premisli, kaj se dogaja v nedeljo v trgovini, na železniški postaji, kaj delajo ponoči semaforji in prometni znaki, ko ni prometa. Napiši  o tem kratko besedilo (8-10 povedi) in mu daj tudi naslov.

Skratka – prepusti se domišljiji! Slikaj svoj zapis v zvezku (odgovori na vprašanja, domača naloga) in mi ga pošlji na Sporočila.

Srečno!

Učiteljica Patricija