Pozdravljeni učenci,

danes imamo na urniku LUM, ŠPO, MAT in SLJ.

LUM-Ustvarjamo iz naravnim materialov

Vaša naloga bo zelo prijetna in kreativna. Odšli boste v naravo in nabrali listje dreves, ki naj bo različnih barv ter različne jesenske plodove, tudi manjše kamenje je dobrodošlo.

Nato boste na večjo podlago, ki je lahko poljubne barve (lahko enostavno uporabite karton za podlago ali ga celo pobarvate), oblikovali poljuben motiv iz nabranega materiala. Bodite kreativni in izvirni, pustite domišljiji prosto pot.

MAT-Ponovimo pisno množenje in zakon o razčlenjevanju

Rešite spodnje naloge v zvezek za matematiko.

1. Vsak račun poveži z njegovim izračunom. Kjer je potrebno, izračun dokončaj.
23 · 6 =(100 + 20 + 9) · 8 = 100 · 8 + 20 · 8 + 9 · 8 = _____________________
129 · 8 =(100 + 30) · 5 = 100 · 5 + 30 · 5 = 500 + 150 = 650
7 · 91 =(400 + 30 + 9 ) · 7 = ________________________________________
439 · 7 =8 · (80 + 2) = 8 · 80 + 8 · 2 = 640 + 16 = _________________________
130 · 5 =(20 + 3) · 8 = 20 · 8 + 3 · 8 = 160 + 24 = 184
8 · 82 =7 · (90 + 1) = 7 · 90 + 7 · 1 = 630 + 7 = 637
  • 2. Dopolni.
·35473419013

Vse rezultate, ki so večji od 1000 in manjši od 3000, pobarvaj z zeleno barvo.

Vse rezultate, ki so večji od števila 27000 in manjši od 60000, pobarvaj z rdečo barvo.

Kateri rezultati so ti ostali? Zapiši jih na črto. _____________________________________

3. Reši besedilno nalogo

Število 435 najprej pomnoži s številom 18, nato pa število 45 pomnoži še s številom 112. Kolikšna je razlika med zmnožkoma?

SLJ-Kratka obnova

Iz spodnjega besedila napiši v jezikovni zvezek kratko obnovo.

ČOKOLADA

Glavno sestavino čokolade, kakavovo maso, pridobivajo iz rastline z botaničnim imenom Theobroma Cacao, kar v prevodu pomeni božanska hrana.

Rastlina, na kateri »raste« čokolada, je drevo kakavovec. Iz prvotne domovine, tropskega predela Južne Amerike, so ga po svetu najprej razselili ljudstvo Maji, za njimi pa Španci. Danes uspeva v pasu ob ekvatorju, kjer je vlažno tropsko podnebje.

Kakavovec je zahtevno drevo, ki zahteva stalno temperaturo nad 16 stopinj Celzija in visoko vlago. Želi biti na toplem, a ga moti neposredno sonce. Pred močnimi sončnimi žarki in vetrovi ga običajno zaščiti sosednje drevo. Drevo kakavovca zrase do 8 metrov visoko in cveti vse leto. Zanimivi so njegovi plodovi, ki so veliki, podobni žogam za ragbi ali podolgovatim melonam.

Mnogi pridelovalci kakava so revni kmetje z majhnimi plantažami, ki še nikoli niso videli čokoladne tablice, kaj šele, da bi jo okusili. Čokolada je v državah kakavovca draga in nedosegljiva. To so najrevnejše države, v katerih lastniki plantaž na samotnih predelih pridelujejo kakav. Ker ketje sami nimajo opreme, s katero bi svoj izdelek pripeljali do trga ali najbližjega pristanišča, so obsojeni na milost in nemilost posrednikov, ti  pa jim postavljajo nizke odkupne cene kakavovca. Zaradi tega se kmetje utapljajo v dolgovih. Med najbolj grozljivimi posledicami pa sta suženjstvo in otroško delo. Veliko otrok je namreč primoranih delati in pomagati svojim družinam, da se preživijo.

Povpraševanje po čokoladi v svetu stalno raste in je celo večje od ponudbe, cene kakavovca pa vseeno še naprej ostajajo nizke. Kmetje so za svoje delo neprimerno nizko plačani, zato so zahteve po pravičnejšem plačilu v javnosti vse glasnejše.

ŠPO-Gibanje v naravi

Pojdi v naravo in se gibaj, tekaj, hitro hodi, skači čez podrta debla, ……..

Veliko uspeha pri delu ti želim,

tvoja učiteljica Nadja