Aerobna in anaerobna vadba
Še enkrat o aerobni in anaerobni vadbi. V tem tednu poskusite narediti kakšen preizkus (enega z aerobno in enega z anaerobno vadbo), izmerite se. Rezultate mi lahko pošljete ali pa mi jih boste povedali, ko pridemo v šolo.
Anaerobna in aerobna vadba
Z dobro načrtovano kondicijsko pripravo pozitivno vplivamo na naše gibalne, telesne in funkcionalne sposobnosti. Funkcionalne sposobnostih so odgovorne za energetske procese v organizmu (aerobne in anaerobne), zato moramo trenirati na različne načine in trenirati v različnih vadbenih območjih.
Aerobna vadba
Z aerobno vadbo razvijamo splošno vzdržljivost. Koristi aerobne vadbe so:
- izboljšanje srčno žilnega in dihalnega sistema (zmanjšanje krvnega tlaka in zmanjšanje srčnega utripa v mirovanju),
- povečanje porabe kisika v mišicah (povečanje VO2max),
- zmanjšanje telesne maščobe in s tem uravnavanje telesne teže in dobrega počutja.
Vzdržljivost je sposobnost dolgotrajnega premagovanja napora. Za razvoj vzdržljivosti so primerne predvsem športne aktivnosti, ki trajajo dlje časa.
PRIMER: tek, kolesarjenje, plavanje,…
Anaerobna vadba
Intenzivnost mišičnega dela je pri anaerobnih aktivnostih večja. Gre ponavadi za hitro in intenzivno vadbo. Osredotoča se na povečevanje moči ali razvoj hitrosti. Anaerobne aktivnosti izvajamo kratek čas, naveč 90 – 120 sek. Sledi počitek.
Pojem anaerobno pomeni, da vadba poteka brez kisika.
PRIMER: kratki šprinti, sklece, počepi, poskoki, vzgibi,…
Pomen kisika med vadbo
Za gibanje naše telo potrebuje kisik. Če želimo izvedeti koliko kisika porabi naš organizem, moramo narediti test, kjer je obremenitev izčrpajoča – “beep test”. Najvišjo izmerjeno količino porabljenega kisika imenujemo:
MAKSIMALNA PORABA KISIKA
VO2max je mera za aerobno sposobnost človeka oz. pokazatelj splošne telesne pripravljenosti.
Povprečni osnovnošolec ima okoli 50ml/ (kg·min) porabe VO2max. Najboljši športniki pa tudi okoli 80 – 90 ml/ (kg·min) porabe VO2max (nordijski teki, kolesarjenje).
NALOGA:
Naredite test ene anaerobne vadbe. Izmerite pulz pred vadbo, takoj po vadbi po 3 minutah in po 5 minutah. Pulz si zapiši. Kaj si ugotovil?
Miran