Današnji kolektivni šport je košarka -pravila

Košarka

KOŠARKARSKA PRAVILA

Košarko igrata dve moštvi. Moštvo, ki je v napadu, želi preigrati nasprotnika in doseči zadetek. Moštvo, ki se brani, želi preprečiti zadetek in prevzeti vlogo napadalca. Igralci lahko žogo vodijo, kotalijo, podajajo in lovijo, mečejo na koš ali odbijajo v katerikoli smeri skladno s košarkarskimi pravili. Ne smejo jo nositi, voditi z obema rokama hkrati, igrati nanjo s pestjo ali namerno igrati z nogo. Zmagovalec je tisto moštvo, ki je na koncu tekme doseglo več točk.

Igrišče, mejne in druge črte, sredinski in stranska kroga, polje omejitve

Mejne črte igrišča so: dve bočni in dve čelni črti. Te črte niso del igrišča. Če gledamo v smeri napada, deli črta treh točk igrišče na polje dveh točk (znotraj polkroga) in polje treh točk (zunaj  polkroga). Črta treh točk je del polja dveh točk.

Udeleženci

Moštvo sestavlja 12 igralcev. Pet igralcev je na igrišču, in se jih lahko zamenja. Predstavnik moštva je kapetan. Moštvo vodi na tekmi vaditelj tako, da daje igralcem nasvete s klopi ali v minutah odmora in menja igralce.

Sodniki

Tekmo sodijo trije sodniki. Pri pouku športne vzgoje lahko tudi en sodnik. Pomagata mu trije pomožni sodniki: zapisnikar, pomočnik zapisnikarja (upravlja s semaforjem), časomerilec.

Čas igranja

Tekma je sestavljena iz dveh polčasov, vsak od njih pa iz dveh četrtin. Vsaka četrtina traja po 10 minut. Vsak podaljšek traja 5 minut. Igrajo jih toliko, dokler eno moštvo ne zmaga.

Prvi del tekme se začne s sodniškim metom v sredinskem krogu. Po en skakalec obeh moštev se postavi z eno nogo ob srednjo črto v svojem obrambnem polju, ostali igralci pa izmenično okoli krožnice. Žoge ne smeta uloviti, dokler se ne dotakne enega izmed igralcev ob krožnici ali tal.

Držana žoga

Če imata dva ali več igralcev roke tako čvrsto na žogi, da nobeden ne more priti do posesti nad njo brez pretirane grobosti, dosodi sodnik držano žogo

Zadetki

Zadetek je dosežen, kadar gre žoga od zgoraj skozi obroč ali ostane v njem. Zadetek iz igre je vreden dve točki (kadar vrže igralec na koš iz polja dveh točk) ali tri točke (kadar vrže igralec na koš iz polja treh točk), iz prostih metov pa eno točko. Po zadetku nadaljuje igro nasprotnik tako, da gre eden izmed igralcev, ki so bili v obrambi, za čelno črto in jo poda soigralcu v igrišče.

Prekrški

Prekrški so kršitve pravil igre, ki se nanašajo na:  časovne omejitve (3 sekunde, 5 sekund, 8 sekund in 24 sekund), na mejne črte igrišča, polj omejitve ali krogov in na gibanja z žogo (korakanje, dvojno vodenje, nošena žoga, nepravilno igranje z nogo). Kaznujemo jih z odvzemom žoge.

Časovni prekrški

Pri pouku športne vzgoje upoštevamo samo prekršek treh sekund. Naredi ga napadalec, ki se nahaja neprekinjeno več kot tri sekunde v trapezu (polju omejitve) pod nasprotnim košem. (Prekršek petih sekund stori napadalec z žogo, ki več kot pet sekund ni uspel vreči na koš, podati žoge ali preiti v vodenje, zaradi tesnega pokrivanja obrambnega igralca. Prekršek osmih sekund povzroči moštvo, ki ni uspelo prenesti žoge v osmih sekundah iz obrambnega v napadalno polje. Prekršek štiriindvajsetih sekund povzroči moštvo, ki ni uspel skleniti napada v štiriindvajsetih sekundah).

Korakanje z žogo

Korakanje z žogo je tesno povezano s stojno nogo. Če  igralec dvigne stojno nogo preden potisne žogo  v tla, sodnik dosodi korake.

Dvojno vodenje in nošena žoga

Igralec mora med vodenjem potiskati žogo proti tlom z eno roko. Če jo po vodenju prime z obema rokama in ponovno preide v vodenje, ali če vodi žogo z obema rokama hkrati, je to prekršek (dvojno vodenje žoge). Igralec ne sme med vodenjem zajemati žoge od spodaj (nošena žoga).

Nepravilno (namerno) igranje z nogo,  igranje s pestjo, žoga zunaj igrišča

Igralec ne sme namerno igrati z nogo. Na žogo ne sme igrati s pestjo. Žoga je zunaj igrišča, če se dotakne mejne črte, tal zunaj igrišča, osebe na črti ali zunaj igrišča ali nosilca koša.

Napake

Napake so kršitve pravil igre, ki so posledica telesnega dotika z nasprotnikom ali nešportnega obnašanja. Kaznujemo jih z odvzemom žoge  (nasprotnik vrne žogo igro z ali izza mejne črte v bližini mesta kjer je bila napaka storjena),  z dvema prostima metoma, enim ali dvema prostima metoma in žogo s strani. Poznamo osebno, nešportno, tehnično, izključujočo in obojestransko napako (slednje pri pouku športne vzgoje ne upoštevamo).  Napako lahko naredi obrambni igralec ali napadalec (osebna napaka v napadu). Igralec, ki naredi pet napak, mora zapustiti igrišče.

Osebno napako dobi igralec, ki je se je dotikal ali oviral nasprotnika (odrivanje, držanje, udarjanje, spotikanje ali oviranje nasprotnika). Če je igralec, nad katerim je obrambni igralec naredil napako, metal na koš, bo izvajal dva prosta meta, če ni metal na koš, bodo nadaljevali igro s podajo v igrišče z ali izza mejne črte.

Nešportno napako naredi igralec, ki namerno in grobo ovira nasprotnika (pri tem ni igral na žogo Če igralec ponovi nešportno napako, ga sodnik izključi.

Tehnično napako dobi igralec, ki se neprimerno obnaša in se ni dotikal nasprotnika

Prosti meti

Proste mete meče igralec, nad katerim je bila storjena napaka, ko je metal na koš (ko je bil v fazi meta). Izvajalec prostega meta ne sme stopiti v trapez (mejne črte trapeza so del trapeza), dokler se žoga ne dotakne obroča ali gre skozenj. Če se to zgodi, zadetek ne velja.

Menjave

Igralci se lahko zamenjajo v posameznem delu tekme, ko je igra prekinjena zaradi osebne napake, če je bil prisojen sodniški met, če je njegovo moštvo po prekršku v posesti žoge ali, če menja nasprotno moštvo. Menjavo mora prijaviti igralec, ki gre v igro. Če se je igralec poškodoval ali dobil peto osebno napako, ga zamenja namestnik.

Kdaj je tekma končana

Tekma je končana, po izteku časa v zadnji četrtini ali v podaljšku, ko je eno izmed moštev doseglo večje število točk, kot nasprotnik.

Za konec pa še nekaj vaj za moč

(Visited 15 times, 1 visits today)