Pozdravljeni,  sedmošolci!

Ali veste, kateri živali se skrivata v  naslednjih ugankah?

Iz smrečja, igel dom ima,
nič iger – delo le pozna.

Črno je oblekel suknjo
muzikant pred svojo luknjo.
S kljunčkom ne, le s krili poje,
v soncu svira jo po svoje.

Seveda veste! To sta mravlja in muren. Danes bomo obravnavali basen, v kateri nastopata omenjeni živali.

1. Odprite datoteko. V zvezke napišite naslov čez eno vrstico: Jean de la Fontaine: Mravlja in muren.

2. Pred branjem dobro preglejte besede na 2. prosojnici.

3. V berilu poiščite besedilo Mravlja in muren in ga dvakrat preberite.

4. V zvezek prepišite in rešite 3. prosojnico.

5. Danes se boste prelevili v pisce basni. Napisali boste svojo basen.

Pri pisanju upoštevajte značilnosti basni: je kratka poučna zgodbica, v njej nastopajo živali, ki se pogovarjajo in obnašajo kot ljudje. Živali imajo tipične lastnosti (npr. lisica je zvita, muha je sitna). Zgodbica nosi v sebi skrit nek nauk, poučno sporočilo. Svoji basni si izmislite tudi naslov.

Nekaj primerov poučnih sporočil ali naukov: Laž ima kratke noge.

Kdor drugemu jamo koplje, sam vanjo pade.

Kjer se prepirata dva, tretji dobiček ima.

Dobrota je sirota.

Lastno basen slikajte in pošljite 7. a  učiteljici Patriciji, 7. b in 7. c pa učiteljici Jani  preko sporočil v eAsistentu do 17. ure.

Srečno!

Učiteljici  Jana in Patricija