Pozdravljeni učenci! Upam, da ste se navadili na učenje preko spleta. Danes bomo malce ponavljali in malce nadaljevali s snovjo.

PONAVLJANJE ZA NAZAJ:

Tokrat boste malo utrjevali snov za nazaj, in sicer:

• Prislove pogostosti: DZ str 48 # 1
  • Ponovitev ure: Učb str 75 # 3 (Preveri ali znaš) – v zvezek boste napisali ure z besedo in sliko (uro s kazalci)

————————————————————————————————————-

GREMO NAPREJ:

1.

Novo besedilo: Učb str 82 # 1B

IS THERE ANY JUICE?

• Besedilo (dialog) preberite počasi na glas.
  • Zapišite naslov besedila v glossary in prepišite naslednje besede in stavke ter dodajte slovenski pomen:

=    What a great place!,  Do you want a drink?,  I’m really thirsty.,  I’m not sure.,  the fridge,  I’m hungry,  What do you fancy?,  vegetable lasagne,    stamps,  sellotape

2.

Besedilo preberite ponovno in ugotovite ali so dani stavki pri nalogi # 1C – resnični ali napačni. Če so resnični, jih prepišite v zvezek za vaje. Če so napačni, jih popravite, s pomočjo besedila in popravljene napišite v zvezek.

V besedilu je veliko stavkov, ki vsebujejo besedo ‘there’. Poiščite jih, in jih zapišite v tabelo (v zvezek), in seveda, pod ta pravo obliko (TRDILNO, NIKALNO ali VPRAŠALNO). Začela sem že jaz. Nadaljujte vi.

TRDILNA OBLIKA (+) NIKALNA OBLIKA (-) VPRAŠALNA OBLIKA (?)
There’s some water.

No, there isn’t.

No, there aren’t.

Is there a television?

Are there any bedrooms?

Oglejte si stavke v vprašalni obliki. Na podlagi primerov, ki ste jih napisali v tabelo, poskusite ugotoviti, kako se tvori vprašalna oblika za ‘there is / there are’?

(Odgovor: Če ste pazljivo prebrali, ste ugotovili, da je treba obrniti vrstni red prvih dveh besed.)

Npr:

There is a television ———- Is there a television?

There are some bedrooms.———–Are there any bedrooms?

V drugem primerčku vidite, da poleg tega, da obrnemo vrstni red prvih dveh besed, tudi zamenjamo some za any.

3.

Kako se odgovori na podobna vprašanja? Pa poglejmo:

Is there a television? – Yes, there is. / ali / No, there isn’t.

Are there any bedrooms? – Yes, there are / ali / No, there aren’t.

****Kot vidite, če začne vprašanje z ‘IS‘, se v kratkih odgovorih napiše tudi IS ali ISN’T.  ********* Če začne vprašanje k ‘ARE‘, se v kratkih odgovorih napiše ARE ali AREN’T.

POSKUSITE NASLEDNJE VAJE.

• Učb str 82 # 2 – Dopolni tabelo z manjkajoči52mi besedami.
  • DZ str 52 » 2 – tvori vprašanja in kratke odgovore za drugo sliko morskega psa.

Pridno delajte še naprej. Dobro preberite razlago preden se lotite delati vaje. Lp. MB.