MET ŽVIŽGAČA (VORTEXA), SNEŽNE KEPE, KAMENJA….

Uvod

Meti spadajo v osnovna človeška gibanja. Otroci se že v zgodnjem otroštvu naučijo raznovrstnih metov. Tudi če pogledamo v zgodovino, je bil človek pogosto odvisen od tega, kako natančno in daleč je lahko metal razne stvari, od kamnov do bolj prefinjenega orožja. Danes v tekmovalni atletiki tekmovalci mečejo kopje, kladivo, disk in suvajo kroglo.

Meti po svoji gibalni zahtevosti spadajo med najbolj zahtevne atletske discipline, saj je koordinacija gibanja zelo kompleksna.

Gibalna veriga se pri metu začne z gibanjem nog, sledi jim trup, nadlaht, podlaht, dlan in prsti.

Varnost pri metih

Vadba metov je lahko nevarna, če se ne upošteva navodil. Vsi vadeči mečejo v isto smer in vsi hkrati pobirajo pripomočke, ki jih uporabljajo za met (žogica, žvižgač…).

Posebno pozorni moramo biti pri metu snežnih kep, kamenja, kjer lahko hitro pride do poškodbe druge osebe.

MEČIMO V SMER, KJER NI NOBENEGA ČLOVEKA, ŽIVALI ALI STVARI, KI JO LAHKO POŠKODUJEŠ!

Tehnika meta žvižgača

Slika 18: Žvižgač ali vortex

Žvižgač je športni pripomoček iz pene v obliki rakete. V šoli ga uporabljamo zato, ker je tehnika meta najbolj podobna metu kopja.

faze meta

ZALET: en prisunski ali križni korak (kasneje dodamo še tekalne korake)

IZMET: potisk bokov naprej, sledi zasuk ramen in gibanje izmetne roke

Video 3: Met žvižgača

NALOGA:

1. Poskušajte čim dlje vrč kepo ali kamen in izmerite dolžino
  2. Naredite tarčo in preizkusite svojo preciznost (5-10m)

Predhodno se ogrejte – posebno ramenski obroč, komolec, zapestje in hrbtenico.

Veliko uspeha.

Miran