Clientmoji

Pozdravljeni učenci,

danes je ponedeljek in na urniku naslednji predmeti: TJA, MAT, SLJ, LUM in RU.

Ob 9.00 imate ZOOM za TJA, ob 11.00 pa za MAT in SLJ.

MAT-Ponovimo številske izraze

Najprej si preglejte DL-Potence, ki ste ga imeli v petek za DN. Prilagam rešitve.

Ker je to snov, ki ste jo predelali že v 4.razredu boste danes imeli nalogo, da ponovite snov preko nalog v učbeniku.

V učbeniku, str. 122 rešite 1. in 2. nalogo do ZOOM-a ob 11.00.

Na ZOOM-u bomo naloge pregledali in ugotovili kaj še ne znamo.

Do ZOOM-a si prerišite še spodnjo slikico, ki vam bo v pomoč pri reševanju številskih izrazov.

Kateri račun je pravilen? 5 · 4 + (2 + 3) = 5 · 4 + 5 = 20 + 5 = 25 ali 5 ·  4 + (2 + 3) = 5 · 4 + 5 = 5 · 9 = 40

SLJ-Bogatenje besednega zaklada

DANAŠNJA NALOGA ZA SLOVENŠČINO BO SESTAVLJENA IZ TREH KORAKOV.

1. KORAK: BOGATENJE BESEDNEGA ZAKLADA

Najprej si preglej naloge, ki si jih zadnjič reševal v SDZ 1.del, na straneh 33-38/1. – 8. naloga.

REŠITVE-NALOG-SLJ-5.-8.-1Download

Tudi danes nadaljujemo z vajami za bogatenje besedišča.

DOMAČA NALOGA: Odpri si SDZ 1.del in reši naloge na strani 38-44 / 9. – 15. naloga).

2. KORAK: GLASNO BRANJE-VAJA

Ob BRANJU si verjetno že velikokrat slišal, kako pomembno je imeti bogat besedni zaklad.

Svoj besedni zaklad pa bogatimo predvsem z branjem. Več kot nekdo bere, več besed pozna, bolje se zna izražat in lepše pisati. Branje pa je pomembno tudi zato, ker si z njim širimo svoje obzorje, svojo razgledanost. To nam pride prav pri učenju, pa tudi pri komunikaciji v družbi, med vrstniki, učitelji, …..

ZANIMIVI PODATKI:

• Pomanjkljiv besedni zaklad je ena največjih ovir pri branju in učenju.
  • Mladostnik, katerega besedni zaklad pri 20 letih obsega 20.000 besed, se je v povprečju od svojega rojstva vsak dan naučil 2,7 besed oziroma 19 na teden, če pa njegov besednjak meri 50.000 besed,  pa to pomeni 6,8 besed na dan oziroma 48 besed na teden.
  • SSKJ ima skoraj 100.000 besed, v Slovarju novejšega besedja slovenskega jezika je 6.000 besed.
  • Človek besedišče najbolj pospešeno gradi med 8. in 12. letom.

Zakaj je branje koristno? https://www.youtube.com/watch?v=pW6eKhUDYZc

Oglej si, kaj mladi berejo? https://otroski.rtvslo.si/infodrom/prispevek/614

Sem vas prepričala, da je res potrebno brati, brati, brati in še enkrat brati? Mi smo se odločili, da bomo naše branje, že ko smo bili v šoli, sedaj je pravi čas za to.

KAKO BO POTEKALO GLASNO BRANJE?

Že prejšnji teden smo v majhnih korakih začeli trenirali branje na glas, sedaj s tem delom nadaljujemo. Na ZOOM-u bodo, po končanem pouku, ostali trije učenci, ki bodo brali neznano besedilo na glas 1 minuto. Nato bomo ugotovili kako gre branje vsakemu posebej. Tako bo vsak dan. Po pouku bodo vedno ostali trije učenci, ki jih bom določila.

KAJ BO VAŠA NALOGA?

• vsak dan preberemo glasno eno zgodbo na spletni strani https://www.lahkonocnice.si/ – katera bo ta zgodba, boste dobili napisano, vsak dan sproti, na spletni strani za 5. razred pri predmetu SLJ
  • 2x tedensko boste merili hitrost vašega branja (s pomočjo PPT-ja). Danes prilagam že prvega!!!
  • vsak dan boste izpolnili anketo v kanalu BEREMO
  • na Zoom-u bomo vsak dan rekli kakšno besedo o prebrani zgodbi – začnemo že s tem ponedeljkom

VAJA: S spodnjo vajo bomo začeli z branjem in merjenjem časa. Odpri si spodnji PPT (BEREMO-VIKINGI), POZORNO poslušaj navodila za branje in se preizkusi. Na ZOOM-u se bomo pogovorili o vaših rezultatih branja in še enkrat ponovili navodila za glasno branje.

BEREMO-VIKINGIDownload

3. KORAK: GLASNO BRANJE PRAVLJICE

Danes začenjamo z branjem pravljic. Preberi jo sam, nato pa lahko prisluhneš še branju pravljic upokojencev.

Prebral boš pravljico Prijateljska snežena pošast: https://www.lahkonocnice.si/pravljice/prijateljska-snezena-posast

V torek se bomo pogovorili o njej.

LUM-Izdelava voščilnice

Bitmoji Image

Danes boš izdelal voščilnico in jo ob tej priložnosti te vabim k pobudi, ki je nastala v okviru Mreže zdravih šol in z NIJZ Koper, da se vsi skupaj zahvalimo zdravstvenim delavcem in vsem, ki v trenutnih razmerah skrbijo za naše zdravje in dobro počutje.

Vabim te, da narediš voščilnico, v katero zapišeš lepe misli, pesmi, narišeš risbico …. v zahvalo ljudem, ki pomagajo bolnim in ljudem v stiski, ko je to potrebno.

Pred šolo (pri vhodu v knjižnico) bomo v četrtek (17.12.2020, od 10.00 do 13.00) postavili škatlo, kjer boste lahko prinesli vaše voščilnice, ki jih bomo dostavili v zdravstveni dom v Pivki in jih zaprosili, da jih nalepijo na vrata ali najdejo drug primeren prostor, kjer bo vidno vsem zaposlenim.
KDOR LAHKO, NAJ JIH PRINESE. POSEBNO STE K AKCIJI VABLJENI PIVČANI IN VSI OSTALI, KI BOSTE ŠLI TA DAN V ŠOLSKO KNJIŽNICO IN BOSTE TAKO LAHKO SPOTOMA PRINESLI ŠE VAŠA VOŠČILA. TO BO NAŠA SKROMNA GESTA IN ZAHVALA ZA VSE TISTE, KI SKRBIJO ZA NAŠE ZDRAVJE. POTRUDITE SE, PRI TEM PA NE POZABITE NA VSE UKREPE NIJZ-ja.

Sledi navodilom za izdelavo voščilnic:

Če pa imaš ti kakšno boljšo idejo za izdelavo voščila pa kar veselo na delo. Tudi teh bomo zelo veseli.

Učiteljica Nadja