Osmošolci, pozdravljeni!

Tudi danes se boste ukvarjali z besedilom Tržačan. Nadaljevali boste z vsebinsko razčlembo besedila. Odprite zvezke, kjer ste nazadnje odgovarjali na vprašanja, ter dodajte spodnja vprašanja. Odgovarjajte v celih povedih, pomagajte si z berilom.

• Pripoved lahko razdelimo na tri dele. Katere? Vsakemu daj naslov.
  • V zadnjem delu kratke pripovedi se v dogajanje vključijo vaščani in pripovedovalec ‒ pisatelj. Kakšno vlogo imajo ženske? Izpiši njihova imena, poskusi razložiti njihov pomen.
  • Česa si je Tomažek zaželel nekega jesenskega dne, ko je ležal pod drevesom? Kaj se je zgodilo?
  • Književnemu besedilu lahko vedno določimo temo. Ta je lahko npr. ljubezenska, socialna, zgodovinska … Kakšno temo ima besedilo Tržačan? Pravilno poveži levi in desni stolpec: temo z razlago.

____  zgodovinska           1  govori o ljubezenskem razmerju med fantom in dekletom

____  ljubezenska            2  v ospredju je pomemben zgodovinski dogodek, vojna ipd.

____  socialna                   3  govori o socialni neenakosti med posameznimi sloji ljudi, o težkih

usodah in nepravičnosti

Spodaj dodajte 2. podnaslov: Življenje in delo Ivana Tavčarja

Oblikujte miselni vzorec o življenju in delu Ivana Tavčarja. Pomagajte si z berilom, spletom …

Nato napišite še 3. podnaslov: Poustvarjanje

Navodilo: Najprej obnovi besedilo Tržačan do odstavka v berilu, v katerem je v deželo prišla pomlad, Tomažek pa je začel umirati. Spremeni konec pripovedi tako, da Tomažek preživi in zaživi boljše življenje. Predstavi odnos ljudi do njega, njegove stiske.

Besedilo naj bo dolgo vsaj 1 stran v velikem zvezku ali dve v malem.

Rešitve odgovorov bodo objavljene popoldne v Kanalu. Preglejte si in popravite napake. Pisno nalogo bomo skupaj pregledali v šoli.

DOMAČA NALOGA: Slikajte miselni vzorec in ga pošljite učiteljici slovenščine do 15. ure. Učenci iz skupine učiteljice Irene nalogo pošljete učiteljici Tanji.

Učiteljice Jana, Patricija in Tanja