Spoznali ste živalski vlakni: volno in svilo.

Danes nadaljujemo s poznavanjem tekstilnih vlaken, vendar so danes na vrsti rastlinska vlakna: BOMBAŽ in LAN ter kemična in sintetična vlakna.

Preberite si snov v učbeniku, str. 43-45 ter snov, ki je tu v spletni učilnici. Pripravite si tudi zvezke in pisala.

1. RASTLINSKO VLAKNO: BOMBAŽ

V letošnjem letu je bila ena izmed tem Vesele šole BOMBAŽ.

Preberite si spodnji članek, ki sem si ga izposodila na spletni strani vesele šole:

Grški zgodovinopisec Herodot je dejal: »V Indiji raste drevo, katerega sadeži so lepši in bolj uporabni kot volna ovac.«

KAJ JE BOMBAŽ?

• Bombaž odlikujejo številne lastnosti, zaradi katerih ga že stoletja uvrščamo med najbolj priljubljene tkanine.

LASTNOSTI BOMBAŽA:

• Je mehek, odlično vpojen, dober izolator, prijeten na dotik in izredno udoben za nošenje.
  • Ljudje ga imamo radi tudi zato, ker je preprost za vzdrževanje: večino bombažnih izdelkov lahko peremo v pralnem stroju pri 90 stopinjah Celzija.
  • Bombažne tkanine so tudi zelo primerne za barvanje in tiskanje.
  • Bombažna oblačila veljajo za obstojna, bombažna vlakna namreč brez težav prestanejo napetosti pri postopkih predelave in vzdrževanja in se le počasi obrabljajo.
  • Za bombažno oblačilo bomo morda odšteli več denarja kot za oblačilo iz sintetičnega materiala, vendar bo naša bombažna majica prenesla številna pranja, intenzivno drgnjenje, ožemanje in likanje.

Preberi si še snov v učbeniku, str. 43. V zvezek napiši naslov RASTLINSKO VLAKNO – BOMBAŽ. Nato prepiši VPRAŠANJA v zvezek in odgovori.

1. Katere vrste rastlina je bombaževec?
  2. Kje bombaževec uspeva?
  3. Kakšna so vlakna bombaža?
  4. Zakaj je bombaž priljubljena tkanina?

2. RASTLINSKO VLAKNO: LAN

Kaj je LAN?

Lan je enoletnica za poletne cvetlične grede zaradi modrega cvetja. Sejemo ga v večjih ali manjših skupinah.

Iz lanu pridobivamo seme, ki ga uporabimo za pripravo kruha in peciva. Iz semena pridobivamo laneno olje. Iz stebel je mogoče pridobivati vlakna za izdelavo blaga.

Lan ima na evropskih tleh dolgo tradicijo (ki se odvija že iz kamene dobe). Dokler ni bil iz srednjega vzhoda v Evropo pred približno 300 leti prinesen bombaž, je bil lan najpomembnejše vlakno s široko uporabo.

Lastnosti lanenih vlaken:

• laneno vlakno ima nizek raztezek in visoko trdnost, ki se v mokrem še poveča;
  • laneno vlakno je togo, neprožno, zato se izdelki iz lanenih vlaken hitro zmečkajo
  • barva lanenih vlaken je bledo rumena, rumeno siva ali srebrna
  • hitro navzema vlago in jo hitro tudi odda;

Oglejte si filmček o stari pridelavi in predelavi lanu, iz katerega so izdelovali tkanine.

NAPIŠI naslov RASTLINSKO VLAKNO – LAN. Prepiši v zvezek in odgovori na spodnja vprašanja. Pri delu si pomagaj z učbenikom in spletno učilnico.

1. Opiši rastlino lan?
  2. Ali lan uspeva tudi pri nas?
  3. Kakšna so lanena vlakna?
  4. Zakaj je lan priljubljena tkanina oz. za kaj lan uporablja?

3. KEMIČNA in SINTETIČNA VLAKNA

Kemična oz. umetna in sintetična vlakna so tekstilna vlakna, ki jih človek izdela v proizvodnji. Izdelajo jih iz goste tekočine,  ki jo v proizvodnji pretvorijo v neskončne niti.

Lahko so:

• deloma iz naravnih vlaken (npr. viskoza),
  • lahko pa le iz kemikalij (npr. poliester).

Umetna vlakna se pridobivajo iz obnovljivih surovin, kot so lesna celuloza in bombaž, in so popolnoma enakovredna naravnim vlaknom.  Umetna vlakna viskoza, rajon in acetat so narejena iz celuloze (celulozo pridobivajo iz lesa).

Sintetična vlakna pa izvirajo iz nafte. Glavna sintetična vlakna so: poliester, poliamid (najlon), akril, polipropilen, elastan (spandex), modakril, aramiden, polietilen.

Oglej si še PPT.

KEMIČNA IN SINTETIČNA VLAKNA (ppt)

ZGORNJO SNOV o kemičnih in sintetičnih vlaknih (kar je z modro barvo) PREPIŠI V ZVEZEK.

DODATEK: Oglej si prispevek o tem, kako v proizvodnji nastanejo iz nafte sintetična vlakna, natančneje POLIESTER:

Še en zanimiv prispevek, sicer v angleščini, pa vendar bo slika veliko povedala. Iz starih plastnek izdelajo – reciklirajo – blago – poliester. Torej: oblečeni smo lahko tudi v reciklirane plastenke.

NALOGA:

• Oglej si etiketo na enem od svojih oblačil in ugotovi, iz katerih vlaken je narejeno blago. Ugotovi, ali so vlakna rastlinska, živalska ali kemična. (upoštevaj tudi možnost, da so vlakna mešana)
  • ZAPIŠI SVOJE UGOTOVITVE V ZVEZEK.

Tako, spoznal si različna vlakna.

Kaj se izdela iz vseh teh vlaken (rastlinskih, živalskih, kemičnih, sintetičnih)?

OD VLAKNA DO TKANINE
  • Iz vlaken izdelajo niti.
  • Niti (prejo) izdelajo iz vlaken s predenjem.  Za to uporabljajo sodobne predilne stroje.
  • Včasih so ženske uporabljaje kolovrat.

• Iz niti (preje) potem s tkalskimi stroji (statve) izdelajo tkanino. Temu postopku se reče tkanje.

• Iz tkanine nastanejo različni tekstilni izdelki (tekstilije): oblačila, zavese, prsti, posteljnina…

PREPIŠI ZGORNJO SNOV (kar je z modro napisano).

Oglej si preprosto tkanje blaga na ročnih statvah:

Oglej si še film o strojnem tkanju (strojne statve):