Pozdravljeni!

Pa smo zopet skupaj. Pred nami so nove naloge.

SLOVENŠČINA

Rešitev petkove naloge SDZ, str. 92 nal. 2

Po smislu, npr.: Oprosti, ker popoldne ne morem priti v glasbeno. Zbolel sem, imam vročino.

ASTRID LINDGREN: RONJA, RAZBOJNIŠKA HČI (Berilo, str. 120)

• Kdaj ste bili zadnjikrat v gozdu? Kaj vse ste tam videli in doživeli?
  • Ste se v gozdu že kdaj izgubili? Kaj se je zgodilo?
  • Danes boste prebrali odlomek iz knjige Ronja, razbojniška hči. Napisala jo je Astrid
  • Astrid Lindgren je bila švedska mladinska pisateljica, ki si je izmislila mnogo nepozabnih literarnih junakov, priljubljenih po vsem Med njene najbolj znane knjige spadajo Pika Nogavička, Detektivski mojster Blomkvist, Bratec in Kljukec s strehe, Erazem in potepuh, Brata levjesrčna in Ronja, razbojniška hči. Zanje je prejela številne nagrade, po njeni smrti pa so na Švedskem, kjer je bila izjemno priljubljena, v njen spomin ustanovili nagrado (za otroško literaturo) Astrid Lindgren. Več o njenem življenju in delu lahko izveste, če pobrskate po spletu (www.astrid-lindgren.com).
  • Preberite o čem govori knjiga Ronja, razbojniška hči.
  • Ronja se rodi v nevihtni noči materi Lovis in očetu Mattisu v razbojniškem gradu. V tej viharni noči udari strela v grad in ga razkolje od vrha do tal. Takšen je začetek Ronjinega življenja med dvanajstimi razbojniki v očetovi tolpi. Ronja je edini otrok v očetovem gradu in je tudi njegova miljenka. Starši ji dajejo veliko svobode. Začne odkrivati lepote gozdov, ki obkrožajo grad, reke, slapove, živali in skrivnostne zlobne škrate. Sovražna razbojniška tolpa se  vseli v severni del razklanega gradu s poglavarjem Borkom. Ta ima sina Birka, ki je Ronjin vrstnik. Kljub sovraštvu med tolpama se Ronja in Birk spoprijateljita. Ko Ronjin oče Mattis izve za njuno prijateljstvo noče več slišati za svojo hčerko. Ronja in Birk  se zato odselita v Medvedjo jamo. Tam preživita čudovito poletje, polno drobnih pustolovščin. Nekega jesenskega dne, ko se je že ohladilo je  Ronja  pri  izviru srečala svojega skrušenega in nesrečnega očeta. Pripravljen se je bil  sprijazniti se z njenim prijateljstvom z Birkom. Roparski tolpi  premagata sovraštvo in se z združenimi močmi upreta biričem, ki jim že sledijo. Birk in Ronja se ne navdušujeta nad razbojništvom. Stari razbojnik  Skalle-Per jima pred smrtjo zaupa veliko skrivnost o srebrni gori, ki jima bo omogočila srečno življenje brez ropanja.
  • Tiho si preberite odlomek iz knjige Ronja, razbojniška hči na strani 120 v Berilu ali si predvajajte avdioposnetek, ki ga najdete v interaktivnem gradivu na radovednih-pet.si.
  • Vam je bilo besedilo všeč? Je mogoče v besedilu kakšna neznana beseda? Oglejte si razlago besed v stvarnih pojasnilih.
  • Besedilo je pustolovska zgodba. To je napeta pripoved o nevsakdanjih, nenavadnih in vznemirljivih dogodivščinah književnih
  • Glasno preberite odlomek (vsaj 3X).
  • V zvezek prepišite naslov iz Berila (avtor in naslov besedila).
  • Prepišite literarnoteoretično definicijo.
  • Narišite še zemljevid Mattisovega gozda (izhajajte iz odlomka).

• Upava , da ste pri uporabi šestila že pravi mojstri.
  • Danes boste rešili stran 10 (3. nalogo izpusti) 11 ( naloga 7 je dodatna, če želiš) in 12 v SDZ-ju.

NIT

Najprej rešitve petkove naloge.

PRILOGA

1_razvoj zivih bitij

• Preberite si snov v učbeniku od strani 101 do 103 – PRILAGODITVE ŽIVIH BITIJ NA OKOLJE V KATEREM ŽIVIJO.
  • Na radovednih pet si oglejte dva filma pod tem naslovom.
  • Rešite naloge v SDZ- ju na strani 77.
  • V zvezek napišite naslov.
  • Odgovorite na vprašanja iz učbenika str. 103 – TRI VPRAŠANJA

Lepo vas pozdravljava Marinka in Mateja.