Dober dan!

V soboto smo praznovali občinski praznik, zato za začetek zapoj pesem, povezano s tem praznikom. Upam, da veš, zakaj sem izbrala ravno to!

Pesem začne na 10.55. Lahko pa si seveda ogledaš cel posnetek, saj je posnet v naših krajih in boš marsikaj prepoznal.

Preden nadaljujemo, vas ponovno opozarjam, da mi morate poslati naloge. Tudi če pridemo za tri tedne v šolo ne bo dovolj časa, da bi ocenjevanje takrat izpeljali v celoti, zato naloge nujno potrebujem za oblikovanje ocene za drugo polletje.

Naloga  od 21. aprila – muzikal – 9.a ni poslalo še 6 učencev, 9.b pa 1 učenec.

Naloga od 5. maja – glasbeni poklici – 9.a ni poslalo 8 učencev, 9.b pa 3 učenci.

OPRAVITE TO TAKOJ, DA NE BO TEŽAV Z OCENAMI!

In zdaj naprej s snovjo!

1. V zvezek za GUM prepiši besedilo v okvirčku.

POPULARNA GLASBA

Izraz izhaja iz latinščine in pomeni ljudsko. Označuje nekaj, kar je priljubljeno, znano, razširjeno, lahko umljivo. V glasbi je to skupen izraz za množično modo, ki jo podpirajo mediji in zabavna industrija.

Značilnosti popularne glasbe:

–       krajša vokalna skladba z instrumentalno spremljavo

–       kitična pesem z refrenom

–       besedilo – ljubezensko, problematika mladih, družbe, politike

–       glasbila – električne kitare, tolkala, električna in elektronska glasbila

–       kraj izvedbe – na prostem, v dvoranah, diskotekah, klubih, na talent šovih

–       način izvedbe – v živo, playback

–       naprave, ko omogočajo dostop – računalnik, mobilne naprave, radio, televizija

Najpogostejše zvrsti: rock, beat, techno, šanson, popevka, country.

1. In zdaj je na vrsti raziskovanje.

Pokliči dve osebi, eno iz generacije staršev in eno iz generacije starih staršev.

Povprašaj, katero popularno glasbeno skupino / pevca / pevko sta poslušali, ko sta bili približno tvojih let.
Potem njune priljubljene skupine / pevce poskusi najti na YouTube kanalu in poslušaj njihovo glasbo.

1. V zvezek zapiši svoje ugotovitve.

a) Navedi, katere skupine, pevce / pevke popularne glasbe starejših generacij si moral poiskati.

b) V čem se popularna glasba prejšnjih generacij razlikuje od današnje? Primerjaj ritem in hitrost izvajanja, besedilo, glasbila, zunanji izgled glasbenikov…

c) Ali je tebi njihova glasba všeč? Pojasni svoj odgovor!

č) Kaj misliš, kakšna bo popularna glasba naslednjih generacij npr. tvojih otrok? V čem se bo razlikovala od današnje?

1. Zapisane ugotovitve slikaj in pošlji preko sporočila na komunikaciji do petka,15. maja zvečer!

OBVEZNA NALOGA, ki bo upoštevana pri oceni za drugo polletje!

učiteljica Damjana