SLOVENSKE LJUDSKE PRAVLJICE

Izberi si  slovensko ljudsko pravljico. Pravljice so dostopne tudi na naslovu ali v knjigi Slovenske narodne pravljice.

ZLATA PTICA

ZDRAVILNO JABOLKO

O TREH BRATIH IN TREH HČERAH

PASTIRČEK IN ČAROVNIKOVA HČI

Preberi vse 4 pravljice in se osredotoči na tisto, ki ti je najbolj všeč.

Nato se pripravi na govorni nastop. Ko pripravljaš govorni nastop, razmisli o tem, kako boš z nastopom začel in kako ga boš zaključil. Najprej sestavi osnutek govornega nastopa in ga razdeli v tri dele: uvod, jedro, zaključek.

V uvodu boš predstavil slovenske ljudske pravljice in značilnosti: kdo jih je sestavil, kako so se ohranjale, kdo jih je zapisal in zakaj, katere so značilnosti ljudskih pravljic. V pomoč so ti zapiski v zvezku od književnosti.

V jedru boš predstavil kratko vsebino pravljice in tudi analizo pravljice.

V zaključku pa, kaj nas pravljica nauči, kaj je njeno sporočilo.

Bodi pozoren na pravilno rabo knjižnega jezika, na to, da govoriš tekoče, sproščeno, ravno dovolj hitro in glasno. Zaželeno je, da vsak dober govorec uporablja tudi pravilne kretnje in mimiko obraza.

Oglej si spodnji posnetek z navodili, kako se dobro pripraviš na nastop:

Cel nastop naj bo dolg približno 3 – 4 min.

Če karkoli ni jasno, me lahko vprašate preko eAsistenta – komunikacija. To je delo, ki ga ne boste naredili v enem dnevu. Delajte sproti, vsak dan malo. Verjamem, da boste na koncu pripravili odličen govorni nastop in nam ga predstavili, ko se vrnemo v šolo.

Želim vam uspešno delo in seveda zdravja.

·        OBNOVA PRAVLJICE  (bistveni podatki, razumljivo podajanje vsebine, pravilno zaporedje dogajanja, …)

• Ne uporabljaj dobesednega govora!
·         ANALIZA PRAVLJICE  (kraj in čas dogajanja, predstavitev oseb, pravljična števila, čudežni predmeti, začetek in konec pravljice … – značilnosti pravljice)
·         SPOROČILO PRAVLJICE (kaj nas pravljica nauči)